CZASZ-BUD

Panele podłogowe

Układamy na podłożu podkład wyrównujący. Może to być mata korkowa. Tektura falista lub pianka. Rozwijamy ją z rolki,prostopadle do kierunku układania podłogi,falą do dołu. Aby podłoże było równe pasy podkładu układamy na styk,nie na zakład. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć pod podkładem rozkładamy folię o grubości minimum 0,2mm. Folia powinna być na tyle duża aby przykryła całą podłogę,jeżeli jest to niemożliwe-poszczególne arkusze połączymy ze sobą na zakład o szerokości 30cm. Brzegi folii wywiniemy na ścianę. Mierzymy pomieszczenie i ustalamy szerokość na jaką trzeba przyciąć panele w ostatnim rzędzie. Nie może to być mniej niż 5cm ponieważ ten fragment podłogi będzie się paczył. Jeżeli okaże się,że panele w ostatnim rzędzie będą zbyt wąskie,trzeba przyciąć również te w pierwszym aby wyrównać różnicę szerokości. Pierwszą deskę układamy wpustem do ściany. Między deską a ścianą umieszczamy drewniane kliny tak, aby powstała szczelina dylatacyjna o szerokości 1,5-2 cm, która pozwala na swobodną pracę płyty podłogowej. Takie same szczeliny trzeba zachować wzdłuż wszystkich ścian. Układamy pierwszy rząd podłogi,rozpoczynając od całego panelu. Gdy układamy panele na klej nanosimy go równomiernie na górną część wpustu,wzdłuż obu boków deski. Drugi rząd desek układamy w cegiełkę. Końcówka deski pierwszego rzędu po odcięciu stanowi początek drugiego,jednak ten kawałek nie może być mniejszy niż 50cm. Trzeba pamiętać o dokładnym dociskaniu do siebie desek;dobijamy je delikatnie za pomocą klocka drewnianego i młotka. Dociskamy każdy rząd od strony czoła prętem montażowym, aby zlikwidować szczeliny między deskami na złączach czołowych. Aby nie uszkodzić warstwy wierzchniej, pod pręt podkładamy kawałek pianki lub gąbki. Jeżeli natrafimy na występ ściany, odrysowujemy na desce jego kształt i przycinamy. Po ułożeniu podłogi i wyschnięciu kleju około 12 godzin, usuwamy kliny i mocujemy listwy przypodłogowe. Przytwierdzamy je tylko do ściany nie do paneli.

Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania

Deska lub panel, mata korkowa, tektura falista lub pianka, kliny dylatacyjne, listwy przypodłogowe, młotek, poziomnica, piła elektryczna lub wyżynarka, pręt montażowy, dobijak, dłuto, Ściereczka do wycierania kleju, taśma miernicza.

Jak zadbać o nasze panele

W pomieszczeniach, w których położyliśmy panele temperatura powinna wynosić 18-26 stopni C a wilgotność 45-65%. Panele drewniane są wrażliwe na wilgoć,dlatego szmatka którą myjemy panele powinna być lekko wilgotna. Plamy z soku, mleka, śmietany, piwa, wina i owoców usuwamy za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub specjalnymi środkami dostępnymi w sklepach. Plamy z czekolady,tłuszczu,pasty do butów, smugi z obcasa usuniemy benzyna akstrakcyjną.

Przeczytaj również:Docieplenie ścian zewnętrznych, Montaż ściany działowej z karton-gipsu, Docieplenie poddasza, Ścianki z betonu komórkowego, Trawertyn, tynki ozdobne, Układanie płytek, Malowanie mieszkania, domu, biura, Remonty i wykończenia (usługi remontowe)