CZASZ-BUD

Montaż ściany działowej z karton-gipsu

Ściana, podłoga i sufit muszą być odkurzone w miejscu styku ze ścianką działową. Profile musimy przyciąć do odpowiednich wymiarów. Przycinając dolny profil, musimy pamiętać o zaplanowaniu miejsca na drzwi. Wykonać narożniki wysokości 15-20 cm, przycinając ramiona rusztu wycinarką elektryczną .Zamocować profile co 60 cm. Równolegle do dolnego elementu przykręcić profil sufitowy. Przed zamontowaniem profili do podłoża należy przykleić do nich od spodu taśmę akustyczna. Pierwszy słupek należy przykręcić do jednego z dwóch narożników i do profilu sufitowego. Ustalić miejsce na drzwi, wsuwając ościeżnicę w profil. Sprawdzić, czy znajduje się w pionowej pozycji, po czym przykręcić ościeżnicę do rusztu wkrętami. Na górnej belce drzwi umieścić poziomo profil z dwoma narożnikami wysokości 15-20 cm. Przykręcić ją do pierwszej pionowej ramy ościeżnicy. Zamocować drugi słupek wzdłuż boku ościeżnicy. Aby wzmocnić i usztywnić konstrukcję, należy przykręcić dodatkowe słupki pomiędzy górną poprzeczką ościeżnicy a profilem sufitowym.. Między profile sufitu i podłogi wsunąć słupki, rozstawiając je co 40-60 cm. Powinny być one o 1,5-2cm krótsze, niż wynosi odległość między sufitem a podłogą. Jednocześnie muszą wchodzić w górny profil na głębokość około 10 mm. Słupków pionowych nie przykręca się do górnego profilu zamocowanego do sufitu. Zapobiegnie to uszkodzeniom ścianki, spowodowanym ewentualnym uginaniem się stropu. Płytę gipsową przyciąć do rozmiarów równych odległości między podłogą a sufitem, minus 1 cm, aby umożliwić rozszerzanie materiału pod wpływem wilgoci. Unieść płytę , podłożyć dwa kliny pod każdą płytę, stabilizując ją . Upewnić się, czy krawędź płyty jest dokładnie dopasowana do profili rusztu. Ułatwi to przykręcanie płyty. Pomiędzy elementy rusztu włożyć materiał izolacyjny. Zamontować płyty po drugiej stronie rusztu, pamiętając, by były ułożone z przesunięciem o połowę szerokości płyty.

Podczas prac trudno jest uniknąć cięcia płyt. Jeżeli krawędź ma być prosta, to wystarczy naciąć materiał od strony licowej nożem, a następnie przełamać. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych niezbędne będzie jeszcze przecięcie kartonu na spodniej stronie. W przypadku linii łamanych (np. otwory drzwiowe) należy jedną część przeciąć przy użyciu wyrzynarki elektrycznej lub piły, a drugą naciąć i przełamać. Otwory na gniazdka elektryczne najlepiej wyciąć otwornicą do drewna. Należy pamiętać, że im bardziej precyzyjne będą wszelkie cięcia, tym mniej pracy czeka nas przy wykańczaniu ścianki.

Rodzaje płyt g-k:

  • standardowe – jasno-szary karton, grubość do 12,5 mm; nadają się do wykonania łuków;
  • impregnowane – niebieski karton; stosowane w pomieszczeniach o większej wilgotności powietrza;
  • ogniochronne – szary karton z czerwonymi napisami; zawierają włókna szklane, są odporne na działanie ognia;
  • ogniochronne impregnowane – zielony karton; płyty odporne na działanie ognia i wilgoci.


Przeczytaj również:Docieplenie poddasza, Docieplenie ścian zewnętrznych, Panele podłogowe, Ścianki z betonu komórkowego, Trawertyn, tynki ozdobne, Układanie płytek, Malowanie mieszkania, domu, biura, Remonty i wykończenia (usługi remontowe)