CZASZ-BUD

Trawertyn, tynki ozdobne

Trawertyn nadaje się do wykończenia ścian szczególnie narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, miejsc takich jak (kina, kawiarnie, restauracje, banki, ) jak również do wykończenia w oryginalny i ekskluzywny sposób swojego domu. Wstępnie należy powierzchnię zagruntować koncentratem gruntującym, który należy rozcieńczyć 1:3 z wodą. Na gładką powierzchnię ściany nanosimy grunt, który rozprowadzamy za pomocą ławkowca. Gruntowanie wzmacnia podłoże, zwiększa przyczepność i zapobiega chłonności, co ułatwia nanoszenie warstw. Po zagruntowaniu, powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia na ok. 4-6 h.Następnie na powierzchnię nanosimy podkład kwarcowy. Trawertyn występuje w postaci proszku. Masę przygotowujemy przez dodanie ok. 25% wody i dokładne wymieszanie, w ilości tylko do szybkiego wykorzystania. Pierwszą warstwą pokrywamy równomiernie powierzchnię, rozprowadzając ją na grubość ziarna i wyciskając nadmiar. Prace wykonujemy poziomymi warstwami. W masie zawarte jest ziarno trawertynu i dlatego podczas ostatnich ruchów rozprowadzania, trzymamy pacę pod małym kątem. Po nałożeniu, powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 7-10h .Druga warstwa ma na celu uzyskanie efektu Trawertynu. Nanosimy masę i rozprowadzamy równomiernie na powierzchni. Prace wykonujemy poziomymi warstwami. Lekko podeschniętą masę delikatnie przegładzamy. Następnie, przed wyschnięciem, powierzchnię wydrapujemy ostrym narzędziem, tworząc wzór trawertynu. Po wydrapaniu powierzchnię wygładzamy, trzymając pacę pod małym kątem. Tak uzyskaną warstwę, pozostawiamy do wyschnięcia na 7-10 godzin. Po wyschnięciu warstwę tynku należy zaimpregnować za pomocą farby, która gruntuje i zabezpiecza powierzchnię przed zabrudzeniem. W tym celu farbę należy rozcieńczyć z wodą. Następnie nanieść wzdłuż wydrapanego wzoru. Czynność tą, wykonujemy staranne na całej powierzchni. Następnie, pozostawić do wyschnięcia na 3-6 godzin. Tą warstwę stosujemy dla dodatkowej impregnacji i podkreślenia wzoru na powierzchni. Na warstwę trawertynu nanosimy produkt pędzlem lub gąbką. Czynność tą wykonujemy wzdłuż wydrapanego wzoru. Po nałożeniu i rozprowadzeniu, nadmiar ściągamy gumą lub wycieramy szmatką bawełnianą.

Trawertyn występuje w kolorze naturalnym. To oryginalny i trwały element dekoracyjny współczesnych wnętrz. Dzięki zastosowanej impregnacji posiada dużą odporność na zabrudzenia, dlatego nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń.

Przeczytaj również:Docieplenie ścian zewnętrznych, Montaż ściany działowej z karton-gipsu, Docieplenie poddasza, Panele podłogowe, Ścianki z betonu komórkowego, Układanie płytek, Malowanie mieszkania, domu, biura, Remonty i wykończenia (usługi remontowe)